Przeskocz do treści

Szamba betonowe – alternatywa dla przydomowych oczyszczalni

Większość działek, na których stawiamy nasze domy, nie należy do największych. Jest to poważny kłopot w sytuacji, kiedy nie można przyłączyć budynku do zbiorczej sieci usuwania nieczystości, miejskiej czy gminnej. Ograniczona ilość miejsca sprawia, że nie mamy też możliwości zamontowania na posesji przydomowej oczyszczalni ścieków, a jedynym rozwiązaniem pozostaje szambo betonowe. Nie należy jednak załamywać rąk, a te praktyczne solidne zbiorniki zapewnią równie bezpieczne odprowadzanie ścieków, pod warunkiem jednak, że zostaną właściwie dobrane i zlokalizowane.

Szambo z betonu to konstrukcja, na której montaż lub samodzielną budowę zazwyczaj nie musimy posiadać odrębnego zezwolenia. Wystarczy jedynie zaznaczyć jego lokalizację na planie zagospodarowania terenu i złożyć go w wydziale architektury urzędu miasta lub gminy, pod który podlegamy. Większym problemem może być umiejscowienie zbiornika na posesji. Niestety przepisy w tym zakresie są nieubłagane, a wszelkie szamba betonowe czy nawet plastikowe muszą zostać wkopane w ziemię z zachowaniem właściwych odległości od granic działki, budynku i ujęcia wody pitnej. Jeśli nie jest to możliwe, to bez specjalnej zgody się nie obędzie.

Trzeba także zadbać o regularne opróżnianie szamba i jego odpowiednią konserwację. Służą do tego środki chemiczne w postaci wygodnych w użyciu tabletek, dostępne w wielu sklepach, a ich stosowanie zapobiega osadzaniu się nieczystości na ścianach zbiornika i zapychaniu rur kanalizacyjnych. W pełni niwelują też nieprzyjemne zapachy, co z pewnością docenią nasi sąsiedzi. Częstotliwość opróżniania zależy z kolei od liczby domowników i pojemności zbiornika, ale typowy model o pojemności 10 metrów sześciennych powinien być wypompowany co najmniej raz w miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *